Aká je anatómia včely?

Aká je anatómia včely?

Rozmýšľali ste niekedy nad tým z čoho je vytvorená kostra včely  a aká je jej štruktúra? Je to priam neuveriteľné, čo všetko sa skrýva v tele malej včielky, ale naozaj tam toho nájdeme viac než dosť. Asi by nikto neuhádol, že telo sa prevažne skladá z chitínu.

Chitín je prakticky materiál podobný celulóze. Je veľmi pružný a vyzerá takmer ako rohovina. Telo sa skladá z hlavy, hrude a brucha. Na hrudník sa pripájajú postupne nohy a krídla. Včela má viaceré sústavy ako človek: napríklad rozmnožovaciu, tráviacu, vylučovaciu,  dýchaciu a iné.

Telo včeliek je pokryté drobnými chlpmi. Ich veľkosť nie je nikdy rovnaká. Chĺpky chránia najmä pred chladom, ale  majú aj iné schopnosti. Včely majú tri páry nožičiek a tiež majú 3 páry prieduchov. Včela má dva druhy očí. Delia sa na jednoduché a zložené. Dokopy má včela 5 očí. Niektoré druhy včiel sú zložené z viac ako 4000 jednoduchých očiek.

Dýchacie orgány včiel sa skladajú zo sústavy prieduchov, dýchacích vakov, vzdušníc a vlásočníc. Týmito ústrojmi sa privádza k bunkám tela vzdušný kyslík a odvádza sa oxid uhličitý.. Ústne ústroje včely sú zložité, predstavujú cuciak a jazyk. Stredom cuciaka prechádza jazyk, ktorý je zakončený tzv. lyžičkou. Jazyk s lyžičkou používajú včely pri zbieraní potravy.
Tykadlá sú umiestnené na hlave včiel a pozostávajú z 12 článkov.  V tykadlách sú uložené zmyslové orgány. Lietanie umožňujú zase dva páry krídel.

Je neuveriteľné, čo všetko sa skrýva v malom telíčku včely. Matky majú dokonale vyvinuté pohlavné orgány, ktoré sú zložené z vaječníkov, vajcovodov, pošvy, pohlavného vývodu a tiež jedovaté žľazy. Včela má tiež rektálne žľazy. Je možné tvrdiť, že včely majú veľmi komplikovanú, ale za to zaujímavú štruktúru tela.

https://vcely.estranky.sk/clanky/zaklady-vciel/vcely-ako-ich-pozname–anatomia—ul-.html