Aké sú kvalitné medy zo Slovenska?

Vedeli ste, že sa vďaka pestrej prírode na Slovensku vyrábajú rôzne druhy chutných a kvalitných medov? Najčastejšie sa však jedná o kvetové, medovicové, prípadne zmiešané medy. Poznáte rozdiel medzi nimi ?

Kvetové sú spravidla svetlé,  medovicové zase tmavšie. Na  mede by malo byť uvedené,  o ktorý sa jedná, ale aj laik to uvidí voľným okom. Veľmi svetlé sú vždy kvetové. Líšia sa podľa toho, z čoho sú vyrábané.

Kvetový med je stočený z nektáru  kvetov. Tieto kvetové medy môžu byť  aj napríklad repkové, agátové a slnečnicové.  Vždy krásne aromaticky voňajú.

Medovicový med vzniká prevažne z výlučkov vošiek. Vošky cucajú rastlinnú šťavu v listnatých lesoch a to, čo neskonzumujú nechajú na listoch stromu. Neskôr  z toho vzniká tzv. medovica. Medovicové medy sú skvelé pre zdravie človeka, majú silné antibakteriálne vlastnosti.

Kvetovo – medovicové medy sú väčšinou medy lesné.  Aj nektár, aj medovicu, včelár  vytočí spoločne, a tak vznikne zmiešaný med.  Domáce kvetové medy sú viac vhodné pre deti,  pre chorých ľudí, lebo sú aj ľahšie stráviteľné a napomáhajú pri žalúdočných nevoľnostiach. Medovicové medy sú trošku ťažšie na trávenie, pomáhajú proti baktériám v dýchacom ústrojenstve.

Kvalita slovenských medov

Na Slovensku máte zaručené to, že tunajšie medy  sú naozaj kvalitné a prestížne. Treba  si vždy prečítať na etikete, z ktorej krajiny pochádza. Do našej krajiny dovážame totiž rôzne čínske alebojuhoamerické medy, ktoré nevieme, ako boli pripravené. Sú však lacnejšie, a tento fakt láka mnohých spotrebiteľov.

 Slovensko má však striktné požiadavky na výrobu medu a chov včiel, nesmú sa napríklad používať umelé farbivá a antibiotiká. V iných krajinách nevieme, aký je spôsob vyrábania medu a chov včiel, preto sa niekedy môžu vyskytnúť aj alergie u senzitívnejších ľudí.

Naše medy sú  totiž ocenené mnohými zlatými medailami za kvalitu, či už v Európe, ale aj v zámorí . Slovenskí včelári vyrábajú skutočne kvalitné medy, tak sa neobávajte a vždy si radšej priplaťte za slovenský certifikovaný výrobok.