Exotické medy

EXOTICKÉ MEDY

Každý med má svoju charakteristickú vôňu, chuť,
vzhľad a mnoho ďalších vlastností. Zatiaľ čo u nás včelári produkujú
prevažne dva typy medov, kvetový a lesný, v zahraničí je oveľa viac
druhov a takých, o ktorých sme ani len nepočuli. Poďme sa teda
pozrieť na niektoré z nich.

DELIKATESA ZO SLNEČNÉHO ŠTÁTU

Za ďalší exotický med môžeme považovať floridský med z kvetov pomarančovníka. Svojou sladkou chuťou je zdravou náhradou cukru. Táto dobrota z Floridy slúži ako  liek na gastritídu, je bohatá na antioxidanty a je výborným zdrojom minerálov s antibakteriálnymi účinkami. Nepoužíva sa len ako ingrediencia pri varení, ale aj ako pleťová maska na zvlhčenie pokožky a vlasový kondicionér. 

MANUKA

Ako prvý stojí za zmienku med Manuka, ktorý pochádza z Nového Zélandu. Po slovensky sa táto rastlina nazýva balmín metlatý a je to vždyzelený ker jantárovej farby s intenzívnou bylinnou arómou. Med pochádza výlučne z nektáru kvetov tejto rastliny, nachádzajúcej sa len na Novom Zélande. Výnimočnosť medu dodáva metylglyoxal, ktorý zabraňuje rozkladu medu a tým pádom hojí rany, a zabíja baktérie. Manuka med taktiež pomáha proti zlému tráveniu, v boji proti helikobakterovi, používa sa proti refluxu či pri bolesti hrdla. 


EXOTIKA AKO SA PATRÍ

Mangový med pochádza zo stále zelených stromov mangovníka, rastúcich na Hawai. Mangový základ medu vytvára lahodnú sladkú chuť, ktorá poteší nejedného milovníka tohto tropického ovocia. Je nepasterizovaný, nefiltrovaný a preto si zachováva všetky nutričné hodnoty. Tento med je vzácnosťou, pretože máloktoré plody mangovníka poskytujú včelám potrebný nektár na výrobu medu. Preto je ponuka tejto pochúťky v obmedzenom množstve. 

CHUTNÉ A ZDRAVÉ ORECHY

Makadámiovník a jeho biele kvety, kvitnúce len v zime, sú zdrojom ďalšieho exotického medu pochádzajúceho z Hawaia. Znakom tohto medu je oriešková a zároveň kvetinová príchuť, a veľmi hustá konzistencia. Ideálnu kombináciu tvorí so syrmi a ovocím


OSTROV ZNÁMY NIELEN TASMÁNSKYM DIABLOM

Tasmánskym zázrakom je med z rastliny Eucryphia lucida, známa ako leatherwood. Zaujímavá je jeho nie veľmi sladká chuť s náznakom pikantnosti, ktorá vám navodí pocit exotiky. Jeho účinky sú podobné tým z medu Manuka a navyše dokáže pomôcť pri nevoľnosti po preflámovanej noci. 


Alica S.
Autorka článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *