Najkrajšie miesta Turecka

medieval fortress on seashore against grassy hill
Photo by Julia Volk on Pexels.com

Máte radi prírodné pamiatky a kultúrne pamiatky, radi sa kocháte atraktivitami ? Všetkého je v Turecku dostatok ! Turecko je veľmi podmanivou a zaujímavou krajinou plnou orientálnej kultúry, nádherných  romantických zákutí  a najmä sa tu sústreďuje množstvo kultúrnych pamiatok. Prírodné pamiatky však  tiež nezaostávajú, práve naopak! Ak túžite navštíviť prekrásne miesta Turecka, nesmiete vynechať  niektoré z nasledujúcich prírodných krás.

Pamukkale

Je top destinácia, čo sa týka prírodných atraktivít. Žiadny turista  neobíde toto magické miesto. Lokalita bola zaradená do UNESCO prírodných pamiatok kvôli malebnej prírodnej krajine a duchu miesta. Nevynechajte a určite navštívte slávny Kleopatrin bazén.Pýtate sa prečo práve Kleopatrin? Pretože podľa legendy sa tam kúpala aj slávna Kleopatra s prianím zostať navždy mladá a nádherná. V súčasnosti tam nájdete horúcu vodu až do 100 stupňov Celzia a až 17 minerálnych prameňov. Voda sa vytvorila na  travertínových „teraskách“. V súčasnosti sa tam v chladnejších bazénoch môžu okúpať aj  turisti za pomerne lacné  vstupné. Okolie Pamukkale je tiež nádherné a tieto prírodné bazény sú ideálne pre zimomrivých ľudí. Vstup do areálu je iba  20 tureckých lír, čo je 2 € pri súčasnom kurze.

 Vodopády Manavgat  sa nachádzajú pri mestečku Manavgat, na rieke s rovnakým názvom, iba 60 km od Antalye. Sú menšie, ale za to mohutné a oplývajú nespočetnými krásami. Pochádzajú z ďalekých hôr neďaleko Antalye. Okolie vodopádov je príjemné, vhodné na posedenie s priateľmi a rodinou. Nájdete tam veľa reštaurácii na občerstvenie a tiež suvenír shopov. Voda vo vodopáde je poriadne studená.  Z Manavgatu je to na skok do Side, kde sa môžete pokochať zase kultúrnymi pamiatkami, ako napríklad Apolónov chrám.

 Antalya – vodopády Duden

V časti Lara pri Antalyi je vždy veľmi veľa turistov, pretože sa tu nachádzajú tzv. Duden Selalesi, čiže vodopády, ktoré pútajú pozornosť všetkých turistov. Vlievajú sa do mora práve v časti Lara a vedľa nich je vybudovaný malebný a upravovaný palmový park s množstvom lavičiek, kde možno oddychovať a kde sa dá nadýchať čerstvého morského vzduchu. Najkrajší pohľad na vodopády je  z lode naproti vodopádom, kde sú organizované pravidelné výlety. Niekedy je možné uvidieť aj dúhu pri vodopádoch. Sú naozaj ohromne mohutné. Nedotknutá  príroda v ich okolí si podmaní každého turistu.

 Modrá Lagúna  Ölüdeniz
Lagúna má výsadu, že patrí medzi najkrajšie miesta Turecka a je jednou z najkrajších pláží v Európe. Modrá lagúna je skutočne blankýtna nachádzajúca sa pri mestečku Ölüdeniz. Očarí každého návštevníka svojou nedotknutosťou. Budete sa cítiť ako v raji na Zemi. Miesto s pozvoľným vstupom do mora a jemným pieskom sa  vyrovná krásami Karibiku. V Ölüdeniz zátoke je čistá a priezračná voda vyhľadávaná turistami a najmä rodinami s deťmi.

Kappadokia vyrazí dych každému turistovi. Pripomína svojím rázom rozprávkovú oblasť s komínmi umiestnenými v centrálnej Anatólii. Táto oblasť je bohatá na historické pamiatky. Nájdete tam rozprávkové komíny a skalné útvary, ktoré boli vytvorené v dávnych dobách vulkanickou činnosťou.  Príroda  sa tu pohrala a vytvorila vskutku úžasné útvary. Na tomto mieste boli tiež vybudované podzemné jaskynné kostoly a kláštory, keď sa tu ukrývali kresťania.  V dnešnej dobe slúžia jaskynné príbytky ( hotelíky) najmä pre cestovný ruch ako výnimočná atrakcia cestovného ruchu nielen v Turecku, ale aj na celom svete. Kapadokkia je jedinečné miesto v celosvetovom meradle. Odporúčame určite navštíviť Podzemné mesto. Pozrite sa na krásu tohto jedinečného miesta na vlastné oči. Umocnite zážitok z Kapadokkie pohľadom zvrchu z vtáčej perspektívy a preleťte horkovzdušným balónom ponad očarujúce miesta. Každé ráno množstvo balónov vystúpa bližšie k nebesiam a vy uvidíte Kapadokkiu ako na dlani. Za ten zážitok to skutočne stojí ! Pre viac informácii a tipov o prírodných, ale aj kultúrnych krásach Turecka nájdete na http://ochutnejturecko.cz/