Poznáte vianočné tradície a zvyky?

decorative coniferous christmas wreath on wall in room
Photo by Oleg Zaicev on Pexels.com

Bezpochyby Vianoce sú najkrajším obdobím v roku, kedy si pripomíname narodenie Ježiša Krista. Vianočné tradície a zvyky sa rôznia od krajiny ku krajine. Od regiónu k regiónu. Pozrime sa spoločne na to, aké sú najrozšírenejšie vianočné zvyky a tradície naprieč Slovenskom.

Počas Štedrého dňa musí byť prísny pôst a jesť sa môže začať až keď vyjde prvá hviezda na nebi, ktorá znázorňuje betlehemskú hviezdu. Tradícia znie, že keď vydržíme hladní do večera, uvidíme , uvidíme zlaté prasiatko alebo zlatú hviezdu.

Štedrovečerný stôl musí byť obkolesený špagátikom alebo reťazou, čo symbolizuje, že rodina je zoskupená a pokope a jej puto nič a nikto nepretrhne. Ani na budúci rok. 

Tradičné je aj to, že na stole nesmú chýbať rôzne dobroty, najmä to, čo sme si počas roka dopestovali a uskladnili, ako domáce jablká, oriešky, med, cesnak chlieb. Nesmie chýbať tradičná kapustnica, ryba a zemiakový šalát, medovníčky, štedrák a linecké pečivo.

Oblátka zase symbolizuje telo Kristovo a cesnak s medom zdravie a silu. Niekedy najstarší člen rodiny dáva medový krížik na čelo mladším členom. Pod obrus sa dáva šupina z kapra a peniaze, aby nám zabezpečili prosperitu, čo sa týka financií po celý rok.  Ryby vždy symbolizovali peniaze a štedrosť, prosperitu. Med zase symbolizuje, že počas roka máme byť k sebe milí a sladkí ako med.

Tradícia jedenia orechov a jablka  je zaujímavá. Ten, kto otvorí zhnitý orech, a nie zdravý, tak čaká ho ťažká choroba alebo smrť. Naopak ten, kto rozlúskne pekný zdravý orech, bude zdravý po celý rok.  To isté platí o jablku. Orechy sa tiež hádžu do každého kúta v dome, čo znamená, že chceme vyprosiť zdravie a hojnosť po celý rok.

Varievajú sa aj polievky zo strukovín, ktoré majú zabezpečiť štedrosť a hojnosť počas celého roka. Tanier a prestieranie navyše na stole, znamená, že vítame pocestného, ktorý by si prisadol k nám a my by sme mu dali jesť.

Počas štedrej večere musí byť na stole horiaca sviečka. Symbolizuje to, že zlá negatívna energia sa vytráca a pohlcuje. Po dovečeraní sa  sfúkne sviečka, a ten na koho prišiel dym, ten podľa tradície do roka zomrie.

A samozrejme pred večerou a po večeri nesmie chýbať slávnostné zvonenie zvončekom, čo predstavuje odchod zlých síl a zlej energie a  slávnostná modlitba.

Viete, odkiaľ sa zobral vianočný stromček ? Zvyk stavania vianočného stromčeka k nám prišiel od Nemcov, ako nemecká tradícia a zvyklosť. Nemci priniesli zvyk vianočného dekorovania stromčeka na Slovensko. Najprv sa naň dávali iba sladkosti, dnes sa tam dávajú vianočné guľky, reťaze a dekorácie.

Každý región na Slovensku má však iné zvyklosti. Niektoré regióny vypustili niektoré tradície, niektoré zase pribrali. Dôležité je však to, aby sme sa počas Vianoc dobre cítili, strávili ich v kruhu najbližších v zdraví a pohode, bez hádok.

Priatelia, krásne a pokojné Vianoce.