Prečo včely tancujú?

Prečo včely tancujú?

PREČO VČELY TANCUJÚ?

Vojdete do klubu, ktorého steny pokrýva pravidelný šesťuholníkový vzor. Priblíži sa ku vám pekné dievča a vy sa jej (aj cez ohlušivé dunenie hitu Medulienka od Pavla Hammela z roku 1971) pokúsite vystrúhať neobratný kompliment. “Žiadne slová honey,” povie vám. “Nechaj, nech za teba hovorí tanec.”

Slová nie sú jediným typom komunikácie, ktorý ľudia používajú.

Predstavte si, že stretnete niekoho, kto rozpráva výlučne jazykom, ktorému nerozumiete a ani on nerozumie vám. Mnoho zistíte z toho, čo má na sebe: (či počúva punk, či rád štrikuje alebo či sa akurát chystá na Ples v opere alebo betónovať.) Oblečenie, tetovania, make-up…

Veľa prezradia aj výrazy tváre, gestá a reč tela. Ľudia sú veľmi vnímaví, keď príde na tvárové svaly. Tými sa totiž vyjadrujú emócie a tie sú jedným z kľúčových elementov ľudskej komunikácie. Rovnako tak aj ich kombinácie s niektorými zvukmi – smiech, plač, či výkriky hrôzy – sú vo všetkých jazykoch rovnaké.

Nesmieme zabúdať ani na telesný pach (feromóny,) matematiku (naša najlepšia šanca na komunikáciu s inými inteligentnými bytosťami) hudbu, tanec a mnohé ďalšie.

Aké iné spôsoby vám ešte napadajú?

… teraz, keď ste sa zamysleli sami nad sebou, prišiel čas položiť si ďalšiu otázku:

 

Ako komunikujú včely?

 

Včely žijú v kolóniách, a teda sú sociálnymi tvormi.

Jeden zo spôsobov ich komunikácie sú feromóny. Ide o chemické látky, ktoré keď nejaký jedinec vylúči, tak u iného podnietia cielenú reakciu. Vo včelárskej praxi sa používajú napríklad feromóny včelej matky ako rojochytová vôňa.

Ďalším spôsobom je tanec. Tento fenomén bol popísaný Karlom von Frischom v jeho knihe z roku 1927, no spočiatku bol len zriedka braný seriózne…

Existuje hneď niekoľko typov včelích tancov, a tak sa zamerajme na jeden – takzvaný Waggle dance. Pomocou tohto tanca je včela schopná oznámiť ostatným, ktorým smerom a ako ďaleko leží daný cieľ. Napríklad záhon kvetov plných nektáru a peľu alebo zdroj vody.

Tanec pozostáva z dvoch fáz – fázy vrtenia a fázy návratu.

Vo fáze vrtenia opisuje včela cik-cakový vzor okolo priamky, ktorá ukazuje k miestu, na ktoré chce upozorniť. Vo fáze návratu sa cestou v tvare polkružnice vráti opäť na začiatok a opakuje fázu vrtenia. Celkový čas tanca je priamo úmerný času, ktorý trvá let do cieľa.

Tak čo, stále máte pocit, že sme my a včely až takí rozdielni?


Ján G.
Autor článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *