Spia včely v zime?

SPIA VČELY V ZIME?

Zima je ročným obdobím, počas ktorého sa väčšina zvierat ukladá na zimný spánok (hibernáciu). Inak to nie je ani v prípade včiel, ktoré sa pripravujú na zimovanie. Toto chladné obdobie prežívajú včely v chumáči (vo veľkej guli vytvorenej vnútri úľa). Je dokázané, že včelstvo v zime nevyhrieva celý úľ, ale sťahovaním a rozťahovaním chumáča reaguje ne vonkajšie teploty. Aktivita včiel a spotreba ich zásob je menšia pri nižších vonkajších teplotách. 

Pri zimovaní včelstiev naši včelári stále prispôsobujú zimovanie vonkajším podmienkam, t.j. teplote, vetru, snehovým búrkam a podobne. Spotreba zásob včelstvom rastie práve v opačnom smere, zo studených teplôt do teplých. Teda, čím je teplejšie, tým je spotreba väčšia a naopak. Spotreba zásob včelami je menšia počas studených periód. Z tohto poznania je zjavné, že studené počasie nezvyšuje aktivitu zimnej kolónie včiel. Nechránené včelstvá v neuteplených úľoch nepreukazujú väčšie denné úbytky hmotnosti (množstva zásob) ako chránené v uteplených úľoch. V tenkostenných úľoch obyčajne prejavujú včely ešte menšie úbytky zásob. 

Teplota v chumáči zostáva viac-menej rovnaká, bez ohľadu na zmeny vonkajších teplôt. Ako vlastne dokáže včelstvo udržiavať teplotu chumáča na konštantnej úrovni? Existujú určité hranice rozťahovania (pohybu) chumáča v úli. Včely však nehynú od zimy ale od hladu. Keďže sa chumáč podľa vonkajších teplôt presúva, mení sa aj dostupnosť zásob pre včely. Taktiež čím viac tepla vyžiari, tým je jeho objem väčší. V dnešnej dobe už včelári neutepľujú úle. Navyše, uteplené úle sa taktiež horšie dezinfikujú, sú ťažšie a drahšie, a čo je horšie, pri likvidácii viac zaťažujú životne prostredie.


Ivana K.
Autorka článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *