Úžasné fakty zo života včiel!

ÚŽASNÉ FAKTY ZO ŽIVOTA VČIEL

V 20. rokoch 20. storočia sa medzi britskými deťmi rozšírila hra s názvom Medveď. Aj napriek istému rozporu
s pravidlami slušného správania – alebo možno aj práve vďaka nemu – sa dlho tešila nepopierateľnej obľube. Princíp je jednoduchý – pôjdete niekam, kde môžete stretnúť veľa ľudí a všímate si osoby, ktoré majú brady. Kto niekoho takého uvidí, vykríkne – Medveď! – a dostane bod. Za bielu bradu – Ľadový medveď! – a bradu, ktorá siaha poniže hrudníka – Grizzli! – dostávate 2 body. Vyhráva ten, kto ako prvý nazbiera 20 bodov.

Med v slove medveď prezrádza, že tieto zvieratá sú milovníkmi medu. Keď už na to príde, skonzumujú celý úľ – plásty s medom, včely, včelie larvy… Včelári v oblastiach so zvýšeným počtom medveďov zvyknú obohnať svoje včelíny niekoľkými vrstvami elektrického oplôtka. Nebezpečenstvo pre včely predstavuje mnoho zvierat – medzi inými napríklad mediar kapský – lasicovitá šelma z Afriky a južnej Ázie známa svojou agresivitou. Ďalším zaujímavým príkladom je vtáčia čeľaď medozvestkovité, ktorej najznámejším predstaviteľom je medozvestka krikľavá (obrázok nižšie) zo Subsaharskej Afriky. Medozvestky sa živia včelími vajíčkami, larvami a sú schopné stráviť aj vosk. Riadia sa jedinečnou stratégiou – často sa priživujú na zvyškoch úľov, ktoré padli za obeť iným zvieratám – napríklad mediarom. Sú známe aj tým, že upozorňujú ľudí na prítomnosť včelích úľov, pretože ľudia sa narozdiel od medozvestiek dokážu dostať dovnútra. Takejto spolupráci sa hovorí mutualizmus.

Prírodu môžeme chápať ako pavučinu, v ktorej sa každé vlákno prelína s mnohými ďalšími a každá akcia vyvoláva reakciu. Neutíchajúce preteky o to, kto si nájde účinnejšiu životnú stratégiu. Z nášho pohľadu takmer nekonečne kreatívny systém. V kontraste s vyššie spomenutým príkladom, ľudia včely (včelu medonosnú) zdomácnili a využívajú ich ako hospodárske zvieratá. Význam včiel v prírode však siaha omnoho ďalej. Nebyť včiel, svet okolo nás by vyzeral podstatne inak: Farebné a voňavé kvety na lúke vznikli za tým účelom, že žiarivé farby a vône lákajú opeľovače, ako sú napríklad včely. Táto evolučná stratégia sa vyvinula niekedy v období Kriedy a odvtedy sa kvitnúce rastliny a opeľovače vyvíjali bok po boku. Dnes ich je plná Zemeguľa.

Posledný fakt na koniec. Počuli ste niekedy o včelích bradách? Zavrite kráľovnú do malej klietky, ktorú si umiestnite pod spodnú čeľusť. Včely sa zhromaždia okolo kráľovnej – v spodnej časti vašej tváre a na krku, čo vytvorí ilúziu, že máte bradu. Hmýriacu sa a bzučiacu bradu zo včiel. V Guinessovej knihe rekordov zapísaný Číňan Ruan Liangming (obrázok hore) zvládol na seba takto dostať približne 637.000 včiel za použitia 60 kráľovien. Ktovie, za koľko bodov by to bolo!


Ján G.
Autor článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *