Ako vyzerá život so včelami v meste?

VČELY V MESTE

Bez včiel by nebol život na Zemi možný.  Postavenie včely medonostnej je v ekosystéme  nepostrádateľné. Opeľujú až 80% všetkých kvetov, preto sú tak významné pre náš život a planétu. Ak by došlo k ich vyhynutiu, tak by sa narušil ekosystém,  nemali by sme čo jesť ani do čoho sa obliecť a postupne by naša planéta zanikla.  Vplyvom znečistenia ovzdušia a tiež pestovaním geneticky modifikovaných rastlín  dochádza ku kolapsu včiel, jednoducho hynú. Včely sú prvé v potravinovom reťazci, kto by to bol povedal, však?

Ako je to so včelami v meste?

Na dedinkách sa s nimi stretávame pomerne často, ale čo v mestách? Mesto má určité špecifické vlastnosti, ktoré včely majú tiež rady. Hoci si myslíme opak. Jedná sa o suchšiu klímu, uzatvorenejší priestor, ako je to v malých obciach. Je prekvapujúce, že mesto  má  tiež pestré hniezdne možnosti. Včely si môžu urobiť svoje hniezdo napríklad v pôde, alebo v dutinách stromov. V meste nájdeme včely  kvôli obnaženej pôde a dokonca takáto pôda je ešte lepšia.

Včely majú rovnako dobrý med v mestách ako aj na dedinách bez pridaných chemických vlastností. Včely medonostné dosahujú veľké zásoby medu aj v mestách. Práveže mestá sú pre ne tiež vhodným miestom, nemusia byť ani na dedine. V mestách na Slovensku, ale aj inde vo svete kvitne množstvo rastlín, nielen v našich záhradách na vidieku. Všade v parkoch môžeme vidieť rastúce rastlinky, ktoré včely opeľujú. Paradoxne im vyhovuje menej veterné ovzdušie práve v mestách. Kvôli týmto faktorom nájdeme v mestách pestré spoločenstvá včiel.

Úle včiel v mestách sa nachádzajú na strechách domov, balkónov, na dvoroch, v záhradách, parkoch.  Aj vo veľkomestách to funguje rovnako, napríklad  New York, Paríž, Honkong, ale aj naša Bratislava sú toho jasným príkladom. Včely sú inteligentný hmyz, ktoré dokážu žiť v meste bez toho, aby rušili obyvateľov. Vykonávajú svoju prácu poctivo a nestarajú sa do života ľudí, nehryzú ich, jedine ak sa cítia v nebezpečenstve.

Najvýznamnejším projektom na Slovensku sú Mestské včely. Projekt, ktorý pomáha zachrániť a podporiť opeľovače v mestách. Tento projekt realizuje nezisková organizácia Živica. Poukazuje najmä na to, že včely v mestách sa nechovajú väčšinou na med, ale skôr na opeľovanie. Včelnice fungujúce v spolupráci s projektom Mestské včely a organizáciou Greenpeace,  ktoré sa dajú nájsť v Žiline, Bratislave a aj v iných mestách. V súčasnosti fungujú aj rôzne školské mikroprojekty. Cieľom projektov je viesť mládež k láske ku včelám. Treba dodať, že rovnaký kvalitný med je z mesta ako z vidieka. Pozvite aj vy včely do mesta a nájdite im domov, zapojte sa dobrovoľne do projektov. Tieto projekty vznikli preto, lebo si ľudia začínajú pomaly uvedomovať, aké nevyhnutné je pre včeličky, aby žili aj v mestách, nielen v prírode na vidieku.

Zaujímavé linky:

https://mestske-vcely.sk/
https://www.greenpeace.sk/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *