Prečo včely vymierajú?

PREČO VČELY VYMIERAJÚ?

Odborníci bijú na poplach. Včely sa strácajú, vymierajú a miznú! Kto a čo je za tým?

Včely sú perfektné pomocníčky, vďaka ktorým môžeme na zemi stále fungovať, máme dostatok jedla  a zem funguje tiež.  Mnohokrát ani nevieme v čom nám pomáhajú, ale predsa pomáhajú. Majú doslova zázračné vlastnosti. Postupne však miznú, preto je na ľuďoch, ako im pomôžeme a ako tejto problematike zabránime.

Vedci v súčasnosti upozorňujú na  to, že včely záhadne miznú z našej planéty a ani Slovensko nie je výnimkou. Vysvetlenia, prečo to tak je, sú rôzne, ale väčšinou sa všetky zhodujú v základných tvrdeniach, ako: znečistenie planéty ľuďmi, klimatické zmeny (najmä globálne otepľovanie), extrémne výkyvy počasia ( suchá, následne búrky, zima), geneticky upravené potraviny, pesticídy (postreky),  chemizácia poľnohospodárstva, vyrúbavanie stromov, nízky záujem mladých ľudí  o včely a včelárstvo. Včely sú citlivé  zvieratká a na všetky zmeny v ekosystéme reagujú nanajvýš citlivo. Možno citlivejšie ešte ako ľudia.

Celosvetovo, a už aj na Slovensku, prudko klesá počet domácich včiel. Na otázku prečo, neexistuje priama odpoveď. Dôvodov je viac, ako sme načrtli v úvode. Naše ovzdušie je znečistené pesticídmi, či chemikáliami, nie je čistá príroda  ako kedysi. Naše ovzdušie a náš postoj, toto všetko hubí naše produktívne včielky. Postupne miznú niektoré druhy a  už ani neexistujú. Včielok je veľmi veľa druhov a zostalo ich už iba zopár na Slovensku práve kvôli klimatickým zmenám a tomu, že sa nestaráme o ich hniezda a postrekujeme chemikáliami naše záhrady a polia.

Miznutie včiel je alarmujúce, a ak raz vymiznú úplne, tak sa už nikdy neprinavrátia a naše planéta utrpí katastrofálne následky, lebo úloha včiel v ekosystéme je veľmi dôležitá. V skutočnosti je ich opelenie základom pre získanie potravy. Včely sú výnimočné nielen pre ekosystém, ale aj pre človeka.  Preto je len nás ľuďoch zmeniť tento problém a začať im pomáhať.

Ako napríklad napomôcť včeličkám?

-Obmedzte používanie pesticídov,  postrekov.

-Podporte mladých ľudí k záujmu o ochranu včiel a včelárstiev

-Nevyrúbavajte  zbytočne  stromy

-Kupujte včelie produkty od slovenských výrobcov

 

https://beehivemonitoring.com/sk/blog/post/ako-chranit-vcely-pred-vyhynutim.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *